A fába égetés (más néven pirográfia) egy művészi módszer a minták és formák létrehozására a fában. Eredeti dekorációs és ajándéktárgyak, ajándékok stb. készítésére használható. Pontosan a fa az a természetes alapanyag, amelynek a pirográf technikával végzett díszítése egyedi varázst biztosít. Mivel azonban nem mindegyik fa egyforma, érdemes körültekintően kiválasztani azt, amelyik nemcsak jól fog kinézni, hanem megkönnyíti a művész számára az égetést is.
Általános szabályok
Amikor az égetésre megfelelő fára gondolunk, általában különböző fafajtákon kezdünk el gondolkodni, és azon, hogy az egyik vagy a másik a felel meg a mi céljainknak. Ez persze rendben is van, de van néhány általános szabály. Mindenképpen oda kell figyelni, hogy a pirográf technikával megmunkálandó fa nem mérgező-e illetve, hogy égetéskor nem-e keletkeznek mérgező gázok.
A mérges tölgy vagy az oleander fa természetesen nem általános égetésre való alapanyag, de azért érdemes ellenőrizni, hogy az adott fa megfelelő-e. Amikor égetővel dolgozol, az arcod nagyon közel kerül a fához, és belélegzed a füstöt.
Ha biztos vagy abban, hogy a fa nem mérgező, ideje felmérni, hogy ez egy égetésre alkalmas-e fafajta?
-
Fűzfa
A fűz olyan falapanyagot biztosít, amely pirográfiailag puha fa, amelybe az égető hegye könnyen belesüllyed. A minták elkészítése is nagyon egyszerű, mert a fűzfa elemek nagyon sima felületűek, ezért nagyon alkalmasak az égetésre.
-
Rezgő nyár
A rezgő nyárfa nagyon puha, gyorsan égethető, és a felülete sima, mint a papír. A nyárfa egyetlen apró hátránya, hogy égetéskor kissé elszíneződik, és ez zavarhatja a munka koncepcióját. Általánosságban azonban nagyon jó faanyag az égetéshez.
-
Hársfa
A hársfa is a puha fák közé tartozik, és az égető hegye alatt elillan, mint a vaj. A felülete is eléggé sima ahhoz, hogy égetéskor nem merüljön fel probléma. A hársfa egy másik alkalmas fa, amely a pirográfiai törekvések során nem eredményez hibát.
-
Juharfa
A juhar a keményebb fafajták közé tartozik, és a gyorsabb égetéshez nagyobb teljesítményű pirográf eszközre lesz szükség. Kis szemcséjű és így a juharfa égetése sima felületet eredményez. A színezése és egyenletes és konzisztens.
A juharfát a természetes fa kategóriában kínáljuk.
-
Cseresznyefa
A cseresznyefának ugyanaz a sajátossága, mint a nyárfának - a falapok határozott színváltozatokkal rendelkeznek, ami bizonyos esetekben zavaró is lehet. És ez a fafajta is a juharfához hasonlóan keményebb, és ezért nagyobb teljesítményű pirográf eszközre van szükség.
-
Nyárfa
A nyárfa puha fa és gyönyörűen egyenletes színezésű. Még a nyárfa felülete is viszonylag sima, bár még mindig hiányzik belőle egy kicsit a fűz- vagy a rezgő nyárfa simasága. A nyárfa is alkalmas fafajta az égetéshez.
Kínálatunkban nyárfa rétegelt lemezeket talál az égetéshez.
-
Nyírfa
Különösen a nyírfa rendkívül elegáns, és a kéreg világos színe még bevonás után is jól tart, a színtartósság pedig egy másik előnye. A nyírfa nagyon jó faanyag a pirográf technikával történő díszítéshez, mivel a kérge nagyszerűen néz ki, és az égetett mintázatú nyírfa például egy kandallón fenomenálisan fog kinézni.
A nyírfát a természetes fa kategóriában kínáljuk, valamint a nyírfa rétegelt lemezeket is megtalálod a kínálatunkban.
-
Diófa
A diófa viszonylag kemény, és finom szemcsézetű faanyag. Ez lehetővé teszi a diófa égetését még egy kisebb teljesítményű égetővel is. Egyesek számára bizonyos hátrányt jelent, hogy mégiscsak sötétebb fáról van szó, ami megnehezítheti a diófa égetését.
-
Kőrisfa
A kőrisfa keményebb, ezért a pirográf eszközt magasabb teljesítményre kell állítani. Valamint a felület szemcsézettsége valamivel magasabb. Nagyon szép világos színezetű, amelyen a kiégetett minta nagyon jól néz majd ki.
-
Fenyőfa
A klasszikus és a leggyakrabban használd fafajta az égetéshez. Sok mással összehasonlítva azonban nehezebb beleégetni, a szemcsék durvábbak és a színstruktúra is egyenetlen lehet. Azonban a pirográfiai technikával még a fenyőfával is nagy dolgokat lehet elérni. Ennek köszönhetően, olcsóbb és könyebben hozzáférhető, ideális alapanyag az égetési tapasztalatok edzéséhez.